sobota, 14 lipca 2012

Witaminki dla roślinki


 
K
ażda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje substancji odżywczych, z których najważniejsze to:

- azot (N)
- fosfor (P)
- potas (K)
- magnez (Mg)

Azot wpływa na wzrost, zaś fosfor i potas na zawiązywanie się nowych kwiatów. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach jest duży wybór nawozów tak skomponowanych, by zawierały wszystkie potrzebne elementy.

Inne preparaty wybieramy dla roślin, których ozdobą są tylko liście, inne dla kwitnących.

Jak często nawozić ?

Zależy to od warunków w jakich hodowane są rośliny, oraz rodzajów nawozu. Większość roślin nawozimy c0 14 dni. Wyjątek stanowią kwiaty wolno rosnące, które zasilamy raz w miesiącu, a także szybko rosnące, wzmacniane co tydzień. W zimie z nawożenia rezygnujemy (wyjątkiem jest zygokaktus, kwitnący właśnie w tym okresie).

Orchidee oraz paprocie są bardzo wrażliwe na sól, dlatego używaj nawozów o małym stężeniu tego składnika.


Nawozy w płynie dodajemy do wody, mieszamy i roztworem podlewamy. W przypadku pałeczek oraz klinów nawozowych, przedtem mierzymy średnicę doniczki. Od jej wielkości zależy bowiem liczba pałeczek czy klinów wetkniętych w ziemię. Pałeczki zawsze wtykamy dalej od korzeni, aby nie uszkodziły systemu korzeniowego. Nawozy w proszku lub granulkach rozsypujemy na powierzchni ziemi i rozprowadzamy ostrożnie widelcem.

Stosując nawóz w pałeczkach, można polegać na tym, że zawiera on odpowiednią ilość substancji odżywczych. Nadaje się doskonale do doniczek o mniejszej średnicy.
Klin nawozowy jest idealny do dużych roślin.

Kiedy brakuje substancji odżywczych ?

Do symptomów, które należy potraktować poważnie zaliczamy żółknięcie liści, mniejszą odporność na szkodniki, a także niechęć do zawiązywania  pąków i wypuszczania nowych pędów. Zanim jednak sięgniesz po nawóz, zwilż bryłę korzeniową, a dopiero potem potraktuj je nawozem (najlepiej w płynie o małym stężeniu). W przypadku problemów z zawiązywaniem kwiatów wskazany jest specjalny nawóz, wspomagający ich tworzenie. Jeśli żółkną liście, to z pewnością występuje niedobór elementów śladowych. Odpowiedni nawóz rozcieńcza się w wodzie i spryskuje nim liście.

I tyle byłoby nauk książkowych, a ja powiem, że roślinki nawożę raz do roku, zawsze na wiosnę. Ale jeśli zauważę, że z roślinką dzieje się coś niedobrego, dokarmiam ją wcześniej.

5 komentarzy:

  1. Gdy zaczęłam czytać, myślałam, że piszesz o roślinach działkowych, dopiero doznałam olśnienia przy zygokaktusie. Aż do Twojego postu zawołałam męża, wielbiciela kwiatów doniczkowych, bo żółkną mu liście jego ukochanej pelargonii, która cudownie kwitła w tym roku. Wiesz, że ja kocham tylko kwiaty na działce, a doniczkowe mi w domu przeszkadzają. Jednak skoro już ktoś ma takie, to powinien o nie dbać.
    Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do tych roślinek działkowych przymierzam się już tyle czasu i nie mogę się przymierzyć. Tyle zdjęć napstrykałam, że sama zaczynam się już w tym wszystkim gubić :) A ten post jest tak na uboczu, bo przenoszę z Onetu blog o kwiatach i warzywniak (niech już będzie wszystko w jednym miejscu). Jak wszystko przeniosę, to te dwa blogi poddam kasacji ...
      Twój mąż Aniu za kwiatami jest tak samo jak i mój "zwariowany" :)
      Nie powiem dba o kwiatki w domu, tylko, że trzeba je od czasu do czasu umyć, wytrzeć z tego kurzu, który nie wiem skąd się bierze :)) Ale nic to, bo ja i kwiaty kocham w domu!
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  2. http://maleskarby.blogspot.com/
    zapraszam na bloga o dzieciach

    OdpowiedzUsuń
  3. Jaguś dziękuję za dobre rady. Spróbuję teraz swoje roślinki nawozić, a na pewno pięknie odżyją, bo coś mi ostatnio podupadły.
    Pozdrawiam. Mania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maniu koniecznie musisz pomóc roślinkom swym, aby całkiem niepodupadły ...
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń

Super, że tu jesteście - bardzo mnie to cieszy, a serce me - wyskoczyć chce! Z radości - oczywiście :)

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.