Składniki:
... 1 kg rabarbaru, 4 lekko kwaśne pomarańcze z cienką skórką, 250 g cukru.
... Łodygi rabarbaru pokroić na kawałki długości ok. 3 cm.
Przygotowanie:
Pomarańcze wyszorować, z jednej zetrzeć skórką. Skórkę włożyć do rondla, zalać szklanką wody, dodać cukier. Mieszać drewnianą łyżką do chwili zagotowania. Gotować jeszcze 3-4 minuty. Dodać rabarbar. Gotować na małym ogniu ok 10 minut, aż rabarbar będzie miękki ale się nie rozpadnie.
Pozostałe trzy pomarańcze obrać, podzielić na cząstki, zdjąć błonki. Skórki wyrzucić. Pomarańczę z której starto skórę, przekroić, wycisnąć z niej sok.
Kawałki rabarbaru i cząstki pomarańczy ułożyć w głębokiej salaterce, zalać wodą z gotowania i sokiem wyciśniętym z pomarańczy.
Kwaskowy rabarbar .... rabarbar zawsze dokładnie myjemy, obcinamy zdrewniałe końce oraz części z liśćmi. Jeżeli potrzeba usuwamy też włókna. Następnie kroimy na kawałki.
Nie należy kupować zbyt dorodnych, grubych łodyg - często są zdrewniałe i włókniste.
Aby zmienić smak rabarbaru, można gotować go z miodem lub zalać sokiem owocowym.
Nie należy kupować zbyt dorodnych, grubych łodyg - często są zdrewniałe i włókniste.
Aby zmienić smak rabarbaru, można gotować go z miodem lub zalać sokiem owocowym.
Botanika mówi, że to warzywo, my raczej widzimy w nim owoc. Inaczej nazywa się rzewień. Można z niego robić nie tylko lubiane kompoty.
Rabarbar występuje w kilku odmianach: cały zielony, z czerwoną skórką i zielonym miąższem, z czerwonym miąższem i zieloną łodygą. Ten pierwszy jest najkwaśniejszy, ma też najgrubsze łodygi.
100 g rabarbaru ma tylko 16 kalorii,zawiera dużo potasu, wapń, magnez, żelazo, witaminy C, B1 i witaminę A. Jest zasadotwórczy, dlatego warto go łączyć z mięsem, które zakwasza organizm.
Mimo właściwości zasadotwórczych, rabarbar zawiera kwas szczawiowy. W większych ilościach jest on szkodliwy, może zaburzać pracę jelit, nerek. Podobno wrażliwe organizmy znoszą bez złych skutków tylko 10 g rabarbaru.
Kwas szczawiowy utrudnia przyswajanie wapnia. Dlatego gdy podajemy rabarbar, powinniśmy zadbać o dodatek bogatych w wapń produktów mlecznych.
Wprawdzie rabarbar jest dostępny przez całe lato, ale najlepiej nie jeść go po 24 czerwca. Od tego czasu w jego łodygach zwiększa się wyraźnie zawartość szkodliwego kwasu szczawiowego.
Świeży rabarbar ma sprężyste, sztywne łodygi, z których po przekrojeniu powinien wypływać sok. Przechowuje się go w lodówce ale najwyżej 3-4 dni. Później traci soczystość.
Jeszcze nie mieszałam pomarańczy z rabarbarem , ale tu musi być ciekawy smak :-)
OdpowiedzUsuńJa już próbowałam taki kompot i powiem Ci, że smak ma super.
UsuńSerdecznie pozdrawiam.
Ciekawy zestaw na kompot! Jakoś rzadko gotuję rabarbar, ale bardzo lubię kruche ciasto z rabarbarem, takie piekła Mama. Serdeczności, Marylko :))
OdpowiedzUsuńAniu ciasto z rabarbarem ja też lubię, a zwłaszcza drożdżowe. Podany taki kompocik do niego to już "raj dla podniebienia"...
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Lubię dodawać skórkę z cytryny do tego kompotu, dlatego wyobrażam sobie że z pomarańczą musi być podobnie ożeźwiająco i bardzo smacznie.Uściski serdeczne JaGa-;))
OdpowiedzUsuńI dobrze Uleczko mówisz ...
UsuńPozdrawiam serdecznie.
No Jago taki zestaw musi być pyszny i orzeźwiający. Jeszcze trochę ciepła będzie i się przyda/
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. Mania.
Mam taką nadzieję, że jeszcze będzie ciepło :)
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Gdy byłam dzieckiem i w sklepach nie było żadnych owoców, moja mamusia często gotowała kompot z rabarbaru, który zawsze rósł w naszym ogrodzie, ponadto piekła ciasto drożdżowe z rabarbarem. W tamtych czasach był to uniwersalny owoc. Właściwie nigdy się nie zastanawiałam, czy to owoc, czy warzywo.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam.
Kiedyś rabarbar był słynny, dzisiaj już troszku o nim zapomniano. Kiedyś był niemalże rarytasem d teraz inne sklepowe rarytasy go zastąpiły ...
UsuńJa robię ciasto drożdżowe z rabarbarem, jest pyszne zapewne tak jak i Twojej mamusi. A kompot z rabarbarem i np. z jabłkami jest super!
Pozdrawiam serdecznie.