"Pytanie-odpowiedź" zaczęłam już wprowadzać na stronie "babuni-blog49".
Dzisiaj chcę dalej ten temat ciągnąć i zawsze będę te tematy zamieszczała tutaj, na tym blogu, na stronach pod tym samym tytułem.
Jak już pisałam wcześniej będą to pytania czytelników różnych czasopism, a odpowiedzi na te pytania dają specjaliści z danej dziedziny.
Może nie zawsze te odpowiedzi i pytania będą trafne, ale myślę, że warto wiedzieć...
A Wy co o tym myślicie?
LOGOPEDA
Mój
synek ma 3,5 roku. Umie już wszystko powiedzieć, ale zaczął się lekko
zacinać. Powtarza sylaby, szczególnie gdy chce mi o czymś szybko
powiedzieć. Czy powinnam się martwić?
(pyta: Zofia z. z Krakowa)W 3-4 roku życia dziecko uczy się wielu nowych słów. Jednak jego mięśnie buzi i języka nie są jeszcze całkiem sprawne, dlatego malec niekiedy nie może wypowiedzieć wszystkiego, coby chciał i zaczyna powtarzać sylaby, np. " Mama mó-mó-mówiła, że włą-włą-włączy mi bajkę".
Jest to zazwyczaj jąkanie rozwojowe. Jeśli jednak towarzyszą mu niekontrolowane ruchy rąk, nóg, głowy albo tiki nerwowe, czas zgłosić się do specjalisty. Może to wskazywać na zaburzenia mowy, ale rozpoznać je może tylko logopeda.
LEKARZ RODZINNY
Karmię
4-miesięczną córkę piersią. Jest pogodnym dzieckiem, ale dokuczają jej
zaparcia. Kupka wygląda normalnie, lecz córka załatwia się co 3-4 dni.
Co robić?
(pyta:Ewa T. z Makowa)Najlepiej nic, bo wydaje się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Dzieci karmione naturalnie mogą robić od kilku kupek dziennie do jednej na kilka dni.
I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że niemowlę jest spokojne, nie płacze, chętnie zjada, dobrze przybiera na wadze, brzuszek malca nie jest wzdęty, a stolec nie przypomina kozich bobków.
To po prostu pokarm kobiecy jest tak wartościowy, że w dużym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego dziecka.
Zapewne ulegnie to znacznie, gdy dziecko zacznie jeść poza mlekiem mamy inne produkty. Myślę, że nie ma powodu do zmartwień, ale warto wspomnieć o tym pediatrze, aby dla pewności zbadał brzuszek dziecka.
Pani może od czasu do czasu napić się naparu z kopru włoskiego - to ułatwi trawienie i Pani i dziecku.
Słyszałam, że paracetamol może powodować u dzieci astmę. Czy wobec tego lepiej go unikać? I kiedy można podać dziecku aspirynę?
(pyta: Ewa T. z Makowa)Paracetamol to naprawdę bezpieczny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Rzeczywiście pojawiły się doniesienia, że wywołuje astmę, ale żadne badania tego nie potwierdziły.
Wiadomo natomiast, że może zaostrzyć przebieg już zdiagnozowanej astmy. Dlatego pacjentom z rozpoznaną chorobą lepiej podawać w czasie gorączki ibuprofen. Aspiryny natomiast lepiej nie zażywać do 16 roku życia z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne, np. u dzieci z gorączką reumatyczną.
Ale wtedy leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza.
Maści
ze sterydami świetnie leczą wszelkie wypryski. Ale lekarz przestrzegał
mnie przed ich nadużywaniem. Czy naprawdę są groźne?
Maści ze sterydami działają przeciwzapalnie i rzeczywiście znakomicie usuwają większość wyprysków. Trzeba jednak pamiętać, że leczą zwykle objawy, a nie przyczynę dolegliwości.
Dlatego należy je stosować z umiarem, a gdy po odstawieniu leku zmiany znów się pojawiają, trzeba poszukać przyczyny.
Dostępne maści sterydowe mają różną siłę i nie można tych preparatów traktować jednakowo. Jednak nie należy ich stosować dłużej niż 5-10 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Lepiej też unikać smarowania nimi twarzy. Niewłaściwie stosowane sterydy mogą powodować szereg powikłań, np. zmiany przypominające trądzik różowaty, rozszerzenie naczyń krwionośnych, rozstępy, a nawet zaniki skóry.
STOMATOLOG
Cierpię
na chroniczne bóle głowy i okropnie zgrzytam zębami przez sen.
Koleżanka mi podpowiada, że może to być bruksizm. Co to takiego? Czy to
się leczy?
(pyta: Grażyna s. z Konina)Mocne zaciskanie zębów we śnie lub w chwilach stresu oraz zgrzytanie nimi w nocy to objawy choroby zwanej właśnie bruksizmem.
W wyniku tego schorzenia może dojść do uszkodzenia szkliwa, a także do stanów zapalnych lub zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwy.
Nadmierne napięcie mięśni i nadmierne obciążenie stawów może też powodować bóle głowy. Przyczyn bruksizmu jest wiele. Podstawowa to stres.
W leczeniu stosuje się specjalne szyny relaksacyjne, które zakłada się na zęby. Dobrze byłoby także znaleźć czas na relaks i sposób na rozładowanie napięć (np. sport).
Porad udzielali i źródła:
"Pani domu" - nr 9/29.04-12.05 2013. Doradzali: Edyta Żebrowska (logopeda), Anna Jaworska (lekarz rodzinny)
"Pani domu" - nr 10/13-26 maja 2013. Doradzali: Anna Jaworska (lekarz rodzinny), Julita Wojtaszek-Lis (stomatolog)
Ciekawy pomysł, jeżeli mamy dorosłe dzieci, to przeważnie mamy wnuki i takie porady na pewno się przydadzą.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Grażynko :-)
Nieraz bywa tak, że i znajoma znajomego może mieć problem jakiś, wtedy można podpowiedzieć jeśli się wie. A jeszcze tych porad różnych będzie, więc zawsze można będzie coś wybrać, może nawet - dla siebie.
UsuńSerdeczności.
Gdy urodził mi się syn, korzystałam z książki "Dziecko" i była bardzo pomocna. Czasami telefonicznie kontaktowałam się z koleżanką z pracy, która też urodziła pierworodnego i biedak miał straszliwą kolkę.
OdpowiedzUsuńUczyłam kilku chłopców, którzy się jąkali, ale nikt z klasy im z tego powodu nie dokuczał. Dziwne, że to właśnie chłopcy się jąkali, a nie dziewczynki.
Serdeczności.
Widzisz Aniu, bo Ty byłaś doświadczoną już mamą i dzieliłaś się swoimi wiadomościami z innymi. I tak powinno być. No właśnie, to ciekawe, że to jąkanie przypadało na chłopców. Jak kiedyś coś znajdę, to nie omieszkam o tym napisać.
UsuńSerdeczności.
Ciekawa sprawa. Super, że będziesz zamieszczała takie pytania-odpowiedzi na blogu. :)
OdpowiedzUsuńSikoreczko, ja też tak myślę, że to może się przydać,. Zawsze warto wiedzieć?!
OdpowiedzUsuńSerdeczności.
Jako młoda , 21 matka, korzystałam głównie z porad i pomocy Mamy /mieszkaliśmy razem/, ale też z czasopisma "Twoje dziecko". Fajne, przystępne, pomocne.
OdpowiedzUsuńZ przyjemnoscią będę czytała u Ciebie porady, dziękuję i pozdrawiam :)
Ja korzystałam z porad mamy i m radziłyśmy się między sobą młodymi mamami.
UsuńBardo mnie cieszy, że się mój pomysł spodobał.
Serdeczności.
Pani Doktor..A mnie coś łupie w kolanie..Czy ja chcę,czy nie,ale ŁUPIE! Stawiam pytanie i oczekuję na odpowiedź..Czy mam upird..ić kolano czy leczeniu się wziąć i poddać,co na jedno zresztą,kur.a mać wychodzi!
OdpowiedzUsuńAleż ja nie doktor, tu inni doktorzy podpowiadają i na pytania odpowiadają. I po co to "u.. i k". Babcia JaGa palcem pogroziła. To już będzie ostatni raz! Będę usuwać!
UsuńPozdrawiam.
Ad temat STOMATOLOG..Tu się nie wypowiem,bo się boję..Pamiętam dr Bormana..To był hitlerowiec!
OdpowiedzUsuńDoskonały pomysł, matczyne porady to rzecz bezcenna :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńJa bym jeszcze dodał, że zawsze warto jest mieć dobrego specjalistę neurologa. W moim przypadku jest to lekarz z https://cmp.med.pl/cmp-ochota/neurolog/ i jestem bardzo zadowolony z efektów leczenia.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zostało opisane.
OdpowiedzUsuńWiadomo zdrówko najważniejsze, a jak się coś niedobrego dzieje to czym prędzej trzeba pędzić do lekarza
OdpowiedzUsuńNiestety każdy jest narażony na problemy zdrowotne najważniejsze jest jednak by im zapobiegać. Na przykład w przypadku alergii na portalu DBAM O OCZY można znaleźć wiele przydatnych wskazówek jak radzić sobie z tymi problemami dlatego polecam odwiedzić.
OdpowiedzUsuń