"Frasującym się korzeń na szyję zawieszony frasunek odpędza i serce wesołe czyni" - tak pisał Syreniusz w "Zielnik Simona Syrenniusa - (1613 roku)
ARCYDZIĘGIEL zwany też litworem, dzięglem lekarskim, archangelika, tak jak angelika należą do rodziny baldaszkowatych.
Dopiero od XIV wieku arcydzięgiel opisuje się jako ziele przyprawowe. Wcześniej używano go raczej w medycynie ludowej jako środek przeciwko dżumie. Korzeń jego ma przyjemny, trwały, mocny zapach i oryginalny, lekko słodki smak.
Sprzedawane są głównie kandyzowane łodygi arcydzięgla. Określa się je zwykle nazwą "anżelika". Niestety rzadko bywają w sklepach. Prościej będzie posadzić je w ogródku, a potem mieć swoją "anżelikę".
W kuchni
Arcydzięgiel ma intensywny, lekko piżmowy zapach i słodkawo-gorzki smak. Z młodych łodyg przyrządza się sałatkę. Można także dusić je z kwaśnymi owocami i dodawać do dżemów oraz galaretek. Smakują dobrze z twarożkiem. Świeże, ugotowane korzenie je się jako jarzynkę. Kandyzowane łodygi są doskonałą dekoracją ciast i deserów. Francuscy zakonnicy wytwarzają z arcydzięgla słynne wina ( Wermut, Chartreuse).
Młode i miękkie, soczyste łodygi i ogonki liściowe zbiera się w maju i smaży w cukrze. Jest to tzw. anżelika, bardzo rozpowszechniona we Francji konfitura, która służy także jako dodatek do dekoracji ciastek i tortów, oraz jako aromatyczny dodatek do lodów.
" W gospodarstwach domowych nieraz robi się nalewkę spirytusową na posiekanym korzeniu arcydzięgla. Ta nalewka zwana dzięgielówką, ma konsystencję starych tokajów, jest przedziwnie i wspaniale aromatyczna, ale i niezwykle mocna, bo - wzmaga moc spirytusu (jeśli naturalnie nie jest zbyt rozwodniony). Pije się jej nie więcej jak "naparstek" lub dodaje do kremów, napojów itp., odrobinę dla aromatu". [1]
W lecznictwie
Korzeni arcydzięgla stosuje się w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, dolegliwościach trawiennych, braku apetytu oraz wzdęciach i jako łagodny środek uspakajający. Zioła mają podobne działanie jak i korzeń,
Ciekawostki Znany był już za czasów starożytnych wiązały się z nim przeróżne wierzenia. Między innymi wierzono, że powoduje zdrowienie, wzmocnienie i siły potężne wydobywa, ale takie, które do małżeńskiego łoża prowadzą.
Noszony korzeń arcydzięgla przez mężczyzn przy sobie, najlepiej w lewej kieszeni portek, dobrze działa na to ... aby schadzka się udała.
Źródła:
[1] ... "Czy wiesz co jesz ? - Irena Gumowska, W-wa 1985
Jeżeli ktoś zna się na ziołach, to na pewno znajdzie tą roślinkę na łąkach.
OdpowiedzUsuńZ pozdrowieniami.
Pewnie, że można samemu zapolować na to ziele, ale trzeba się na tym znać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, to lepiej już kupić w jakimś sklepie...
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Dodatkowo powinno się wiedzieć, że to roślina chroniona, jeśli dziko rośnie. Można ją nabyć u górali. Jako przyprawa do ciast służy sproszkowany suszony korzeń, który można kupić w sklepie zielarskim i zmielić w młynku do kawy :) jak się komuś chce takie oryginalne przyprawy nabywać
OdpowiedzUsuńW ten sposób będziemy mieli wtedy najoryginalniejszego arcydzięgla :)
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Na pewno była smaczna ta Twoja nalewka, a przecież niekoniecznie musi być na spirytusie. Jako ciekawostka, bardzo fajna i do zrobienia z Twojego pomysły... też.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie.
33 year old VP Quality Control Emma O'Hannigan, hailing from Saint-Hyacinthe enjoys watching movies like Red Lights and Sailing. Took a trip to Barcelona and drives a Econoline E150. wazne strony
OdpowiedzUsuń