piątek, 17 lutego 2012

Oregano

   Nazywane jest także lebiodką lub dzikim majerankiem. Uważa się, że nazwa "Oregano" wywodzi się od greckich słów: oros (góra) i ganos (ozdoba) i jest tłumaczona jako "ozdoba góry). Właśnie Oregano jest ozdobą nasłonecznionych wzgórz Grecji. A legenda głosi, że oregano powstało z oddechu Afrodyty. Roślina wyrasta na wysokość ok.60 cm. Ma liście twarde o ostrym smaku, które po ususzeniu tworzą aromatyczną przyprawę. Jej właściwości ceniono już w starożytności. Liczne odmiany tej rośliny rosną w południowej Europie. Znane jest również oregano meksykańskie. Pochodzi z zupełnie innych ziół, niespokrewnionych ze swym odpowiednikiem, ale pachnie podobnie. Na wapiennych, skąpanych w słońcu pagórkach południowych Włoch lebiodka pachnie jednak najmocniej.

W sklepie                                                      
   Świeże oregano możemy nabyć już teraz w dużych marketach, zdaje mi się, że nawet bez większego kłopotu. A suszone w ogóle bez kłopotu zakupimy w każdym sklepie. Najczęściej używa się ziela suszonego, a wtedy zapach jest nawet bardziej zdecydowany niż w stanie świeżym.      Przyprawa zachowuje większą ostrość, jeśli nie jest zbytnio sproszkowana, lecz grubo pocięta. Należy ją przechowywać w szczelnym pojemniku.

W kuchni                                                      
   Oregano ma ostry, nieco gorzki smak, a przy tym wspaniale pachnie. To przyprawa, bez której nie może się obejść większość dań kuchni włoskiej, greckiej i meksykańskiej. A w pizzy i spaghetti oregano jest wręcz obowiązkowe. Wszak nie można wyobrazić sobie pizzy neapolitańskiej bez oregano.   Znakomicie komponuje się ze smakiem pomidorów, czosnku, chili, cebuli, serów, warzyw (marchwi), mięs, ryb i ... czerwonego wytrawnego wina. Warto też przyprawić nim sałatki z cukinii, ziemniaków i makaronu. Doskonale pasuje do zapiekanek. Wspaniale komponuje się z marynowanymi kaparami i oliwkami oraz sosem winegret. Znakomicie współgra z bazylią, tymiankiem, majerankiem i pieprzem. Wchodzi w skład ziół prowansalskich. Wzbogaca ono smak zup, potraw mięsnych.

Na zdrowie                                                
   Współczesne oregano nie jest tak powszechnie wykorzystywane w celach leczniczych jak kiedyś. Posiada jednak bardzo długą historię zastosowania medycznego.    właściwości oregano wykorzystywali już starożytni Egipcjanie. Znał je także Arystoteles i Hipokrates, a zalecano go między innymi na ukąszenia jadowitych zwierząt.  
   Dawni medycy stosowali mieszankę ziołową z dodatkiem oregano, jako lek uśmierzający bóle głowy, wiatropędny oraz jako antidotum przy różnego rodzaju zatruciach.
   W medycynie ludowej odwar z ziela lebiodki stosowano na ból zębów. Pomocny w leczeniu zapalenia oskrzeli i zaburzeń trawienia. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych.


Linki do tego postu: Zapiekanka z makaronu i tego co mam w domu   

11 komentarzy:

  1. moja mama często różne lubić specjały z przyprawami robić pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agatko bo Twoja mama wie co dobre jest ...
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  2. Mam u siebie w ogródku, to roslina wieloletnia, ale mało uzywam w kuchni, bo nie bardzo podchodzi jej smak i zapach.
    O właściwościach leczniczych nie wiedziałam. Sprawdzę, w razie dolegliwości trawiennych. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobrze Azalko, że możesz jej jeszcze użyć w celach leczniczych - skoro jej tyle w ogródku masz. A ze smakami to się nie dyskutuje :)
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  3. Uwielbiam oregano, bazylię, kolendrę i takie inne ziółka. Zawsze się przydają w mojej kuchni. Jedyne co, to nie przepadam za miętą. Reszta jest pyszna i dodaje tego czegoś każdej potrawie!:))
    Pozdrowionka!!!
    Dagmara

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dagmarko bo gdy dodasz do potrawy ziółka to potrawa i lepiej smakuje, i lepiej w organizmie naszym pokarm się organizuje ...
      A tak w ogóle to ja sobie bez ziólek nie wyobrażam kuchni swej.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  4. Uwielbiam oregano ;-)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oregano też jest jedną z moich ulubionych przypraw ...
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  5. Nie wiedziałam, że oregano zwane też jest lebiodką! Bardzo go dużo używam w mojej kuchni!! Miłej niedzieli życzę:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Halino a wiesz o tym, że przez całe życie się uczymy ...
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  6. 48 yr old Software Engineer IV Rollin Cater, hailing from Courtenay enjoys watching movies like Demons 2 (Dèmoni 2... l'incubo ritorna) and Whittling. Took a trip to Kenya Lake System in the Great Rift Valley and drives a De Dion, Bouton et Trépardoux Dos-à-Dos Steam Runabout "La Marquise". przeczytaj recenzje

    OdpowiedzUsuń

Super, że tu jesteście - bardzo mnie to cieszy, a serce me - wyskoczyć chce! Z radości - oczywiście :)

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.