Jak przygotować omlet, aby był delikatny i puszysty?
Omlet na śniadanie czy kolację pysznym daniem jest. Można na różne sposoby go robić. Podam dzisiaj nań dwa sposoby i sprawdźcie, w której wersji najlepiej smakuje Tobie i domownikom. Zanim jednak podam te dwie wersje napiszę kilka słów o samym omlecie.
Omlety przyrządzaj tuż przed posiłkiem, bo po kilu chwilach twardnieją. Nie ubijaj jaj zbyt długo, wystarczy minuta. Nie mieszaj masy jajecznej, bo przywrze do patelni. Omlety możemy podawać z różnymi nadzieniami: warzywnymi, owocowymi itd. ... Omlety z nadzieniem warzywnym czy też mięsnym spokojnie możemy podać jako danie główne. Dzisiaj tylko tak ogólnie opowiem o samych omletach, a o omlecie i grzybku (widać na fotce) napiszę w następnym poście.
Omlet po francusku
Ubijamy całe jajka ze szczyptą soli. Smażymy omlet na patelni i na maśle. Gdy od spodu jest rumiany, a z wierzchu galaretowaty, zsuwamy go na talerz. Najlepiej smakuje z warzywami.
Teraz napiszę jak zalecała robić omlet francuski bez mąki nasza kuchmistrzyni Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Przepis ten zamieszczony jest w jej książce pod tytułem "365 obiadów za 5 zł"
" Pod wyrazem omlet rozumieją u nas powszechnie mieszanie bitych jaj z mąką i cukrem upieczoną na patelni, podawaną przy jarzynach lub z konfiturami zwaną grzybkiem. We Francji podają omlet bardzo delikatny, zupełnie odrębną mający powierzchowność. Dobroć omletu polega głównie na trzech warunkach.
Nie robić większego jak z 3-ch do 4-ch jaj,lepiej zrobić kilka oddzielnych, aniżeli jeden duży, który nigdy udać się nie może.
Po wtóre należy mieć oddzielną patelnię cienką żelazną pobielaną koniecznie, niezbyt głęboką, średnicy niewielkiego zwykłego płaskiego talerza i tej zawsze używać do robienia omletu.
Po trzecie nie bić jaj za długo, jak to wiele osób czyni sądząc, iż tym sposobem powiększa ilość omletu, przeciwnie bowiem zbyt długie bicie szkodzi w tym przypadku robiąc jajka wodnistemi. Rozbić 4 jajka, dodać łyżkę wody, posolić i bić przez jedną minutę.
Postawić patelnię na mocnym płomieniu, położyć na niej pół łyżki masła młodego, poruszać patelnią, aby się masło nie zrumieniło lecz mocno rozgrzało, wtedy wlać jajka, pomięszać, poruszać jeszcze, aby wszędzie było równo. Gdy zacznie się ścinać od spodu potrząsać patelnią, obracając ją na wszystkie strony, zdjąć zaraz z fajerki i na wolnym ogniu dosmażać".
Omlet po polsku
Na 3 jajka bierzemy po łyżeczce cukru i mąki. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy mąkę i pianę z białek. Taki omlet (nazywamy grzybkiem lub biszkoptowym) smażymy z obu stron a podajemy go na słodko - z cukrem pudrem i owocami.
Linki do tego posta:
Ależ te omlety z owocami wyglądają! ja robię zazwyczaj tę wersję "polską":)
OdpowiedzUsuńco polskie, to polskie :)
UsuńPozdrawiam serdecznie.
Księżniczka często prosi aby jej omleta zrobić więc podobnie go robię jak na Twoim przepisie. czasami dla siebie, ale rzadko, bo cholesterol czyha . Pozdrawiam ciepło.
OdpowiedzUsuńAch ten wstrętny cholesterol! Ale czasami można zgrzeszyć:)
UsuńCieplutko pozdrawiam.
Jeśli omlet będzie przysmażony z obu stron, zjem go z przyjemnością, ale niedosmażone jajko z pływającymi glutami to obrzydlistwo. Jednak nie pokuszę się o trzy jajka, bo dla mnie to i tak o trzy za dużo.
OdpowiedzUsuńMiłej niedzieli.
No tak co za dużo, to niezdrowo :) Aniu ale są tacy ludzie co takie gluty lubią, a jajko na miękko - chociażby ...
UsuńCieplutko pozdrawiam.
Lubię na pikantnie, ale z powodów zdrowotnych ograniczam jaja :((( Miłego tygodnia :)
OdpowiedzUsuńAniu jak widzę to u Ciebie z tego omletu wyjdą "nici", bo ani pikantnie, ani jajecznie :)
UsuńPozdrawiam serdecznie.