wtorek, 6 września 2011

Kurkuma

Nazywana jest także ostryżem długim lub szafranem indyjskim i pochodzi z Azji (Indie), gdzie wykorzystywano ją głównie do barwienia tkanin. Kurkuma ma duże liście i kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany. Przyprawa jednak uzyskiwana jest jedynie z kłączy, które gotuje się, a następnie suszy. Na Wschodzie kurkuma od wieków stosowana była jako przyprawa, lek i barwnik, a nawet jako ziele o właściwościach magicznych. Sproszkowana ma podobne właściwości, jak o wiele droższy szafran i świetnie go zastępuje. W odróżnieniu od szafranu kurkuma rozpuszcza się w tłuszczach.

   

W sklepie                                                                     
Jakość sproszkowanej kurkumy poznamy po barwie proszku. Im jest ciemniejsza, tym lepsza. Świeżą kurkumę najczęściej znajdziemy tylko w sklepach z żywnością orientalną.

W kuchni                                                                        
Kurkuma ma zapach pieprzu i ostry paląco-korzenny smak, przypominający piżmo. W kuchni hinduskiej i wegetariańskiej przyprawia się nią bardzo dużo potraw. Natomiast my możemy przyprawiać nią fasolę, soczewicę oraz gulasze i potrawki, zwłaszcza z wieprzowiny i indyka. Szczypta kurkumy dodana do ryżu czy wypieków zabarwi je na piękny, złoty kolor. Kurkuma jest też składnikiem curry. Dobrze komponuje się z daniami z fasoli i soi. Jej barwa i smak, który przypomina smak imbiru, lecz jest silniejszy, czyni z niej główny składnik curry, sosu Worchester i wielu innych mieszanek przyprawowych.

W lecznictwie                                                                
Kurkuma pomaga zwalczać kamienie żółciowe, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, zwalcza choroby skóry
Kurkuma stosowana jest także w kosmetyce, z jej użyciem sporządza się między innymi maseczki pielęgnacyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Super, że tu jesteście - bardzo mnie to cieszy, a serce me - wyskoczyć chce! Z radości - oczywiście :)

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.