Stanowią prawdziwy atut damskiej urody, bo dla wielu panów, stopy to jeden ze szczególnie zmysłowych wabików. Dlatego warto poświęcić im dużo więcej uwagi i nie żałować czasu na czułą pielęgnację.
Wszak nie zawsze poświęcamy im tyle uwagi, ile należy. Zapominamy, że to od nich zależy np. stan kręgosłupa.
Zadbaj więc o stopy nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.
Wszak nie zawsze poświęcamy im tyle uwagi, ile należy. Zapominamy, że to od nich zależy np. stan kręgosłupa.
Zadbaj więc o stopy nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.
Żylaki, to problem nie tylko estetyczny. To poważna choroba układu krwionośnego.
- sygnał alarmowy stanowią pajączki - cienkie niebieskie żyłki na łydkach. Następnym etapem choroby są żylaki.
- wypukłe żyły i zgrubienia to skutek powiększenia się żylaków. Mogą pojawiać się bóle i skurcze nóg, które nie ustępują nawet po długim wypoczynku.
- najczęstsze powikłania choroby żylakowej to owrzodzenia podudzi, trudno gojące i bolesne rany.
Jak się chronić?
- świetne są ćwiczenia pobudzające mięśnie nóg i krążenie krwi, np. skakanie na skakance, rowerek, nożyce.
- prawidłowa waga ciała. Nadwaga utrudnia krążenie krwi. Jedz: paprykę, morele, pij sok z aronii, jedz produkty bogate w witaminę C i B6, które uszczelniają ścianki żył.
- rzuć palenie. Substancje z nikotyny sprawiają, że żyły szybciej wapnieją, a zastawki stają się mniej elastyczne.
- często zmieniaj pozycje nóg. Jeśli pracujesz siedząc, zadbaj o wygodne krzesło. Siedzisko nie powinno uciskać ud. Staraj się nie zakładać nogi na nogę. Gdy masz pracę stojącą, często przestępuj z nogi na nogę. Co godzinę wykonaj kilka przysiadów.
- nogi do góry! W zapobieganiu żylakom bardzo ważne jest ułatwienie odpływu krwi z żył kończyn dolnych. Staraj się kilka razy dziennie przez 3-5 minut wypoczywać ze stopami ułożonymi powyżej linii serca.
- sauna? Raczej nie! Nadmiar ciepła powoduje rozszerzanie się żył.
- noś wygodne buty, najlepiej z szerokimi noskami, na obcasach wysokości 2,5-3 cm.
- zrezygnuj z obcisłej bielizny i spodni. Nie noś skarpet i pończoch z mocnymi ściągaczami.
- stosuj kąpiele ziołowe dla nóg (przez 15-20 minut). Najlepiej z kwiatów kasztanowca, arniki, nagietka lub skrzypu polnego. Bierzesz 2 łyżki suszonego ziela na litr wody. Parz przez 10 minut. Wody w misce powinno być na tyle, by sięgała do połowy łydek. Zioła wzmacniają i uszczelniają żyły, pobudzają krążenie krwi.
- rano i wieczorem bierz prysznic - na przemian chłodny i ciepły. Strumień wody prowadź od palców nóg w górę. Zacznij od ciepłej wody.
Czas na badania!
Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze oznaki choroby żylakowej, zgłoś się do chirurga naczyniowego lub flebologa (specjalisty od chorób układu żylnego).
We wczesnym stadium łatwo zatrzymać chorobę, dzięki uciskowym rajstopom oraz lekom wzmacniającym naczynia krwionośne.
Świetne rady, tym bardziej, że lepiej zapobiegać niż leczyć ;)
OdpowiedzUsuńOczywiście, że lepiej. Z leczeniem już jest większy problem.
UsuńSerdeczności.
super wpis
OdpowiedzUsuńU mnie wszyscy w rodzinie mają problem z żylakami i martwię się, że i mnie to czeka :( Dlatego muszę już teraz wziąć Pani rady do serca. Osoby starsze tym bardziej muszą o siebie dbać - zajrzyj tu.
OdpowiedzUsuńJet wiele skutecznych sposobów na zapobieganie żylakom. Jednak jeżeli one już się pojawią to należy szybko rozpocząć leczenie. Im szybciej je zaczniemy tym lepiej dla nas.
OdpowiedzUsuńNiestety czasem można robić bardzo dużo, a żylaków nie powstrzymamy, bo są to również uwarunkowania genetyczne. Widzą, że pojawia się u Was problem należy udać się do lekarza. Ja polecam Wam Scanmed bo na pewno będziecie zadowoleni z efektów leczenia w tym miejscu.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis! Żylaki to coraz częściej pojawiający się problem, spowodowany m.in. nadwagą, uwarunkowaniami genetycznymi czy siedzącym trybem życia... Bardzo podobają mi się wymienione sposoby na zapobieganie żylakom. Dodałabym do nich jeszcze zastosowanie odpowiednich produktów uciskowych – specjalnych rajstop, pończoch czy podkolanówek. Oczywiście powinny one zostać dobrane przez specjalistę. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń./go/anonymouscommentshelp
OdpowiedzUsuńjavascript:void(0)
javascript:void(0)
Ważne informacje. Niewydolność żylna jest groźna dla zdrowia, żylaki trzeba leczyć.
OdpowiedzUsuńW sumie najważniejsze rzeczy zostały tu opisane. Niewydolność żylna jest dość powszechnym schorzeniem, wiele czynników ma na nią wpływ. Już przy pierwszych objawach powinno udać się do lekarza, trzeba zrobić niezbędne badania i zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli będzie nieleczona, może być bardzo niebezpieczna. Jeśli chodzi o farmakoterapię mowa tu o lekach zawierających kasztanowiec ze względu na właściwości. Więcej o nim to na https://baza-lekow.com.pl/substancja-czynna/kasztanowiec/ można się dowiedzieć. Również w jakich konkretnie lekach występuje. Przydatne informacje.
OdpowiedzUsuńZapobiegać należy zawsze. Jednak duże znaczenie mają powiązania genetyczne
OdpowiedzUsuńProfilaktyka jest bardzo ważna, zawsze warto pierwsze zmiany konsultować z lekarzem.
OdpowiedzUsuń