poniedziałek, 5 marca 2012

Świet(l)ny Szczecin

Witajcie moi drodzy ... :)

Dzisiaj mam dla Was baaardzo dużo niespodzianek. Na samym początku zaproszę wszystkich na pokaz świet(l)ny (inaczej iluminację) Szczecina. Iluminacji tej dokonano na gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wprost nie do uwierzenia jak światło może nam rozjaśnić noc i popieścić nasz wzrok.


Zresztą zobaczcie sami a będziecie również zachwyceni.

Ale to jeszcze nie wszystko - teraz zbieram Was na wirtualną wycieczkę po moim mieście. Koniecznie musicie się wybrać na nią razem ze mną, bo jest to wprost nie do opisania. Na tej wirtualnej wycieczce spędziłam bez mała pół dnia. Nie tylko zaskoczyło mnie piękno mego miasta, ale i sposób w jaki jest pokazane. Tego nie da się opisać, to po prostu trzeba zobaczyć. Ciekawa jestem Waszych wrażeń :)

Tu podaję linka do wirtualnego Szczecina.
Wirtualna wycieczka po Szczecinie - klik i jesteśmy w Szczecinie.

A jak się poruszać po tym wirtualnym "świecie" ?
Klikacie na podany link i wyświetli się stronka z taką jakby plamą Szczecina. Poniżej po lewej stronie są trzy takie jakby trójkąciki. Klikacie w ten pierwszy po lewo i jesteśmy na trasie do każdego prawie miejsca w Szczecinie. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania to pytajcie ...
Ja jestem w szoku !!! 

Teraz opowiem pokrótce o niektórych budowlach w moim mieście. Na pierwszy ogień pójdzie Główny Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Jest to gmach wybudowany w kształcie litery E. Poniżej znajdują się Wały Chrobrego, dlatego mówi się o Muzeum Narodowym przy lub na Wałach Chrobrego.
Budowla muzeum nawiązuje do stylu modernizmu i secesji. Budowlę jego zaczęto w latach 1908-1913, a do stałych ekspozycji muzeum należą takie wystawy jak:

- "Antyczne korzenie Europy - szczecińska ekspozycja Dohronów" - inicjatorem utworzenia zbioru dzieł sztuki antycznej był Heinrich Dohrn (1838-1913), wybitny przyrodnik, humanista i kolekcjoner. Jego kolekcje stały się podstawą do zbiorów otwartego 1913 roku Muzeum Miejskiego, do którego walnie się przyczynił.
Wystawa ta do dnia dzisiejszego reprezentuje największą w Europie kolekcję rekonstrukcji słynnych antycznych posągów z brązu, uzupełnioną dziełami ceramiki antycznej. Jednym z najcenniejszych dzieł na wystawie jest rekonstrukcja posągu Polikleta.

- "Mennictwo zachodniopomorskie od XI-XIX w " - jest prezentacją monet powstałych w tym okresie na Pomorzu Zachodnim oraz przedmiotów związanych z ich produkcją. Na szczególną uwagę zasługują monety księcia Bogusława XIV (1620-1637) oraz Filipa II (1606-1618), np. guldeny a także talary, w tym unikalny talar poczwórny, tak zwany piedfort.

- " Pradzieje Pomorza" - prezentacja najdawniejszych dziejów kultury ziem pomorskich od ok. 10 tysiąclecia p. n. e. do XIII wieku.

- "Sztuka Afryki - między maską a fetyszem".

Oprócz muzeum w gmachu mieści się także siedziba Teatru Współczesnego. Jest to jedyny teatr w Polsce, gdzie widzowie w przerwach spektaklu mogą z okien foyer spoglądać na połyskującą w dole odbiciem portowych świateł Odrę.

 fot. Baszta Panieńska, iluminacja Trasy Zamkowej

Miało być krótko, prawda? Ale teraz muszę koniecznie opowiedzieć o dwóch legendach związanych z Basztą Panieńską (na fotce), inaczej zwaną Basztą Siedmiu Płaszczy. Umieszczona jest ona nad Odrą u stóp Zamku Książąt Pomorskich. Blisko baszty przebiegają ruchliwe arterie miejskie - Trasa Zamkowa. Baszta jest także jedną z symboli Szczecina. I tak np. jej obraz połączony wraz z sygnałem syreny okrętowej było kiedyś symbolem TV Szczecin.

Pierwsza legenda głosi, że dawno, dawno temu, a było to za panowania księcia Bogusława z dynastii Gryfów, książę postanowił wybrać się  na pielgrzymkę do Ziemi Świętej a chciał się pokazać od strony pięknej. W tym celu zakupił sukno kunsztowne  i kosztowne i kazał nadwornemu krawcowi uszyć siedem płaszczy. Krawiec z ochotą wziął się do pracy miał on jednak żonę, która okrutnie się suknem zachwyciła, że na mężu wymogła aby uszył i dla niej suknię jaką z sukna tego. Ponieważ krawiec żony nie chciał smucić i przykrości zrobić jakiej to materiał tak skroił, że starczyło i na płaszcze i na suknię. Wszyscy na dworze zachwycali się płaszczami i wszystko by dobrze się skończyło gdyby ktoś nie zauważył żony krawca w sukni skrojonej z materii przeznaczonej na książęce płaszcze. Usłyszawszy to książę strasznie się rozsierdził i w swej złości kazał krawca wtrącić do baszty a tam o chlebie i wodzie miał żywot prowadzić przez roku pół, a do tego jeszcze miał szyć szaty dla dworu nie otrzymując za to nijakiej zapłaty.

Druga legenda mówi nam, że nazwa baszty związana jest także z siedmioma płaszczami. A było to też bardzo dawno temu. Pewien bogaty książę chcąc wydać swoje siedem córek za bogatych mężów, których wcześniej nie omieszkał sam już wybrać. Jednakże córki się zbuntowały, bo one same sobie obrały mężów, wcale niebogatych ino zakochały się w ubogich rycerzach. Gdy książę się o tym dowiedział, wpadł w złość i kazał wybudować obok zamku basztę i do tej baszty bez okien, tylko z otworem na podawanie jadła, kazał wtrącić córki swe. Miały tam tak długo przebywać dopóki nie "zmądrzeją". Córki na znak protestu i żałoby kazały uszyć sobie siedem płaszczy, które nosiły dzień i noc.
Mijały dni i lata. Pewnego dnia księcia powiadomiła służba, iż od kilku dni nikt jedzenia nie odbiera. Książę natychmiast kazał wybić cegły w murze. Po wejściu do baszty okazało się, że w baszcie jest pusto a na krzesłach wiszących w okół stołu wisiało tylko siedem czarnych płaszczy. Do dzisiaj nie wiadomo co też się stało z księżniczkami ?! 

I tyle byłoby na dzisiaj, ale to jeszcze nie koniec :)
*************************************
 Pomocne źródła:
Wikipedia, 
 http://polskaniezwykla.pl/
Muzeum Narodowe w Szczecinie

37 komentarzy:

 1. Ta prezentacja to taka dzisiejsza propaganda sukcesu. Przejedź się na Stołczyn, zobacz jak wygląda ulica Kolumba czy Śląska, okolice zamkniętej od kilku lat stoczni, huty. Dodaj do tego likwidowane właśnie szkoły i budowane w centrum koszmarne biurowce. Śzczecin umiera i zadne fajerwerki tego nie zmienią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja "sroga", jaka to propaganda ?! Ja po prostu kocham moje miasto i w nocy i w dzień. A w dzielnicy Stołczyn to ja mieszkam od urodzenia i najlepiej o tym wiem jak w niej jest. Ale to już temat na inny temat. Zresztą w każdym mieście w Polsce jest piękno i jest bieda. O likwidowaniu wielu zakładów, to też nie ten temat. A to, że Szczecin umiera to ja też o tym dobrze wiem i mam zamiar o tym też napisać. Ale powoli, powoli, nie wszystko naraz ... :))
   Skoro Szczecin umiera trzeba go pokazać chociaż od tej dobrej strony, strony turystycznej. Przecież mamy co pokazać.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Przyszłam dziś Ci podziękować,
  ciepłych słów nie pożałować!
  Zostawiam też serduszko
  i powiem Ci coś na uszko...
  Myślą, mową, czynem, gestem
  dzisiaj z Tobą jestem.
  Za Twą pamięć, miłe słowa
  zawsze w sercu Cię zachowam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje uszko wysłuchało i bardzo Ci Agatko podziękowało ..:)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Jestem zachwycona prezentacją Szczecina, uważam, że takie wirtualne wędrówki są naprawdę wartościowe, szczególnie dla studentów sztuki:) A w Muzeum Narodowym jest wystawa sztuki książąt pomorskich, którą muszę koniecznie zobaczyć:)
  Dziękuję za ten post, uatrakcyjnił mi ten dzisiejszy ponury poranek:) Pozdrawiam serdecznie
  kasia
  do-kawy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu droga bardzo się cieszę, że podobała Ci się wycieczka po moim mieście. Sama byłam nim zauroczona ! Jest tyle w nim ciekawych miejsc, o których i ja się między innymi dowiaduję (tak przy okazji). A na wystawę do muzeum bardzo zapraszam :)
   Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 4. Nie wiedziałam,ze jesteś ze Szczecina. ja już nie pamiętam tak dobrze tego pięknego miasta ale kiedyś spędziłam tam wakacje . a było to 43 lata temu .Śliczny pokaz , trochę ciekawostek . Po tym poście pomyślałam, że czas najwyższy wybrać się do Szczecina...Dzieki Jaguś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczecinianka ci ja - od urodzenia i na pewno, aż do śmierci :)
   O jejku tyle lat nie było Cię w moim mieście. Zapewne teraz gdybyś go ponownie odwiedziła, niektórych miejsc z dawnych czasów byś nie rozpoznała ...
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 5. Ta iluminacja...fantastyczna!!! Fajną wycieczkę po swoim mieście zorganizowałaś!!! W Szczecinie kiedyś tylko byłam przejazdem:))Miłego Dnia Kobiet!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda żę wspaniała ta iluminacja ?! Chociaż cały urok to byłby obejrzeć ją na żywca ...
   Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin mego miasta.

   Usuń
 6. Jago:D podobały mi się te legendy o Baszcie Siedmiu Płaszczy:)
  a teraz pytanie czysto techniczne:D
  ponieważ jesteś dłużej użytkownikiem blogspot, to mam do Ciebie pytanie:D
  Jak zrobić, żeby pod postami wyświetlały się "you might also like"?:D

  dzięki za odpowiedz:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lenko jeżeli chodzi o te fotki pod postem i ich wyświetlanie "you might also like" to bardzo proste. Pod nim masz link Within napisane taki drobnym maczkiem, klikasz w niego i już masz tę stronkę a potem sobie wszystko na niej ustawiasz. Jeśli jeszcze będziesz miała jakieś pytania, to pytaj. Jak tylko będę wiedział to chętnie podpowiem.
   Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
  2. O jejku a miało być "wiedziała", przecie ja kobita ... :))

   Usuń
 7. Witaj
  Nigdy nie byłam w Szczecinie, ale po takiej rekomendacji- warto tam pojechać :)
  Pozdrawiam na miły weekend :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Morgano jeśli będziesz miała tylko okazję - to serdecznie zapraszam.
   Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 8. Obiecałam sobie, że latem moja rodzinka będzie u nas, a ja w końcu zwiedzę Szczecin, bo do tej pory to niemal wszystkie kliniki zwiedzałam.Tyle piękności pokazałaś, a iluminacja zachwyciła bardzo. Kiedyś oglądałam coś podobnego w POznaniu, ale to było ładnych kilka lat temu. Całuski dla Ciebie. Lotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W klinikach też możesz sobie "pozwiedzać" - inne sale :)
   A wiesz niezły pomysł z tym zwiedzaniem mego miasta. Może nawet nam się uda spotkać w realu i to byłoby bardzo fajne ...
   A iluminacja jest "gites" !
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Jeżeli tylko zrealizujemy zamierzenia z pobytem w Szczecinie, to na pewno Cię powiadomię i może jakąś kawę wypijemy w dobrej kafejce. Pomysł bardzo mi się podoba, będę dążyć do jego realizacji, ale wszystko zależny od urlopów dzieciarni. Całuski.Lotka

   Usuń
  3. Loteczko jak tylko coś nieprzewidzianego wypadnie to też chętnie spotkam się z Tobą i wtedy to dopiero będzie radość.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 9. O Szczecinie nie raz słyszałam że jest fajnym miastem.Laserowe światła i inne wynalazki są fantastyczne::) Teraz wieczorem można z przyjemnością oko cieszyć będąc na spacerku ..Nie tylko pokazem .Ale obecnie każdy stary mur czy zabytek jest pięknie podświetlany i daje wspaniałe efekty..U Ciebie jago jak zawsze ciekawie i bez kawy nie ma co siadać >>Pozdrawiam serdecznie Dziękuję za rady na mszyce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blondynko kawa koniecznie musi być gdy zasiądziesz u mnie do czytania, wtedy będzie jeszcze piękniej :) Szczególnie pięknie wyglądają oświetlone stare budowle. Wtedy są jeszcze bardziej tajemnicze, tak jakby chowały coś w sobie. A zapewne każdy z nich ma swoje tajemnice.
   A jeżeli chodzi o rady na mszyce to myślę, że sobie z nimi zaradzisz tymi sposobami.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 10. Teraz każde miasto promuje się, jak tylko może, a internet nadaje się do tego jak żadne inne medium.
  Widać, że jesteś zakochana w Szczecinie i tak trzymać.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moje miasto szczególnie musi się promować aby chociaż z jednej strony dobrze się pokazać, by nie umrzeć całkiem :( Ale ja mu nie pozwolę umrzeć, bo je kocham bardzo. Wszędzie jest dobrze, ale u siebie najlepiej ...
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 11. Witaj JaGo - dawno u Ciebie nie byłam.
  Ale jak wreszcie przyszłam to wielu ciekawych rzeczy dowiedziałam się o Twoim mieście. Dziękuję Ci bardzo i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stokrotko ważne, że jesteś, nie zawsze jest dużo tego czasu i mi też ostatnio zdarzyło się zamarznąć :)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 12. andante spianato16 marca 2012 11:52

  Niestety na wirtualnym spacerze nie byłam. Nie mam pewnego urządzenia więc powściekałam się trochę i poczytałam Twoje posty , które poprawiły mi humor. Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I słusznie Andante, że się powściekałaś bo jest co oglądać. Zapewne byłabyś tak samo zauroczona jak i ja jestem.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 13. zapraszam na blog www.razwazna.blog.onet.pl Tylko tam będę pisać, z przyczyn ode mnie niezależnych muszę przestać pisać na blogu alinaweronika.Pozdrawiam serdecznie i do spotkania....za jakis czas bo póki co ide do szpitala...zyczenia na blogu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo niestety ale i tak czasami musi być, los się z nami nie pieści. Życzę dużo zdrówka.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 14. Smacznego jajeczka Wielkanocnego,
  dużego zająca czekoladowego,
  zdrowia niezawodnego, wielu radości,
  przez całe Święta samej wesołości.

  Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych,
  pełnych rodzinnego ciepła, wiosennego nastroju...
  życzę tego dla całej rodzinki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko serdeczne dzięki i nawzajem ...
   Wesołego Alleluja.

   Usuń
 15. Zdrowych, wesołych, spokojnych, smacznych świąt Wielkanocnych!:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Hej Jago!
  Dzięki za wizytę u mnie. W Szczecinie byłem raz w życiu. Służbowo. Podobał mi się Plac Grunwaldzki. Więcej nie pamiętam. Taki oświetlenia fajna sprawa. Swoją drogą ile to kosztuje???
  Na pewno Szczecin chciałbym zwiedzić. Tylko nie ma kiedy.
  Malo się zna polskich miast poza swoim mistem tak naprawdę.
  Pozdrawiam z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vojtku dziękuję, że chciałeś wybrać się ze mną na wycieczkę po moim mieście. Oj tak wiele człowiek jeszcze w swoim życiu chciałby zobaczyć, ale gorzej z tym czasem, A u nas w Polsce jest tyle pięknych miejsc, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać za granicę...:)

   Serdeczności zostawiam.

   Usuń
 17. Incredible! This blog looks just like my old one!
  It's on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!

  Stop by my homepage: wirtualna wycieczka po warszawie

  OdpowiedzUsuń

Super, że tu jesteście - bardzo mnie to cieszy, a serce me - wyskoczyć chce! Z radości - oczywiście :)

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy

Witam wszystkich i piszę jak się sprawy mają ...

" Żyje się tylko raz. A jeżeli żyje się dobrze, ten raz wystarczy ".
B.Franklin

... i to jest moje motto życiowe. A żyję, niech pomyślę ... o rany, to minęło już pół wieku, czyli jam wiekowa babcia!
Nie tylko jam wiekowa, ale i szczęśliwa babcia, bo mam dwoje wnucząt, które chcą żeby babcia coś dobrego do zjedzenia im zrobiła ... "u babci jest słodko, dom pachnie szarlotką" ...
Znakiem moim zodiakalnym jest Bliźniak, choć w życiu jestem jedynakiem.
Moi drodzy, myślę, że na tym blogu znajdziecie wiele ciekawych i interesujących rzeczy - przecież po to go założyłam, żeby dzielić się z Wami tym co wiem. Jednocześnie zaznaczam, że nie wszystko o czym tu napiszę, zostało przez mnie ugotowane, sprawdzone. Jeśli się zdecydujecie na jakąś potrawę, to na własne ryzyko - niestety.Ja staram się poddać pomysł, który sama prędzej czy później też wypraktykuję, i podzielę się z Wami moimi uwagami.Tak samo i wy możecie swoje uwagi wpisywać, będą mile widziane. WIĘC GOTUJMY RAZEM !!! Jak pożyję jeszcze z pół wieku, to może damy radę -:)