Jak to drzewiej bywało?

 
Dawniejsza moda i uroda
  • Fryzury-koafiury - (z dziejów fryzjerstwa, dawniejsza moda na uczesania, fryzura wyrazem buntu, peruki, jak tworzono te niezwykłe uczesania, dawniejsza pielęgnacja włosów, pstro na głowie)
 
Obyczajowość, tradycja
  • Ej, kulig, kulig - "Dyń, dylin... Tatarzy komunikiem na przedzie, potem przeszło setka baśniowych sań ze zwałami sobolich, a nawet lamparcich futer".
  • Zaręczyny staropolskie - (dawniejsze zaręczyny, raj dla bab, decydujące zdanie gospodarza, wielkie sprzątania, swat i swatka, rejent, ksiądz)
 
Życie codzienne 
  • Na królewskim tronie (1) - (zamek malborski, król Jagiełło w wychodku, rycerze zakonu, sekretne miejsca, ul.Gnojna, groźba moru, urynały)
Kuchnia i kultura stołu
  • Bigos też historię swoją ma - (bigos w XV w., bigos zwany "wiwatem", polowania, kulig, "Pan Tadeusz", bigos litewski, bigos hultajski, Z.Gloger, L.Ćwierczakiewiczowa)
  • Chartreuse - francuski likier - (milczący mnisi, zakon Dauphine, zakon kartuzów, Francja, likier z ziół, dębowe beczki, historia likieru, zrób sam francuski likier) 
Osobowości
  • Karol Radziwiłł "Panie Kochanku" (cz.1) - (powiedzenie "Panie Kochanku, z historii życia K.R, Nieśwież, ekscentryczne upodobania, J.Kitowicz, zamiłowany podróżnik i myśliwy, niesamowite opowieści, sarmata) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Super, że tu jesteście - bardzo mnie to cieszy, a serce me - wyskoczyć chce! Z radości - oczywiście :)

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy

Witam wszystkich i piszę jak się sprawy mają ...

" Żyje się tylko raz. A jeżeli żyje się dobrze, ten raz wystarczy ".
B.Franklin

... i to jest moje motto życiowe. A żyję, niech pomyślę ... o rany, to minęło już pół wieku, czyli jam wiekowa babcia!
Nie tylko jam wiekowa, ale i szczęśliwa babcia, bo mam dwoje wnucząt, które chcą żeby babcia coś dobrego do zjedzenia im zrobiła ... "u babci jest słodko, dom pachnie szarlotką" ...
Znakiem moim zodiakalnym jest Bliźniak, choć w życiu jestem jedynakiem.
Moi drodzy, myślę, że na tym blogu znajdziecie wiele ciekawych i interesujących rzeczy - przecież po to go założyłam, żeby dzielić się z Wami tym co wiem. Jednocześnie zaznaczam, że nie wszystko o czym tu napiszę, zostało przez mnie ugotowane, sprawdzone. Jeśli się zdecydujecie na jakąś potrawę, to na własne ryzyko - niestety.Ja staram się poddać pomysł, który sama prędzej czy później też wypraktykuję, i podzielę się z Wami moimi uwagami.Tak samo i wy możecie swoje uwagi wpisywać, będą mile widziane. WIĘC GOTUJMY RAZEM !!! Jak pożyję jeszcze z pół wieku, to może damy radę -:)