wtorek, 31 października 2017

Pytanie - odpowiedź (zdrowie)

 
"Pytanie-odpowiedź" zaczęłam już wprowadzać na stronie "babuni-blog49".

 Dzisiaj chcę dalej ten temat ciągnąć i zawsze będę te tematy zamieszczała tutaj, na tym blogu, na stronach pod tym samym tytułem. 

Jak już pisałam wcześniej będą to pytania czytelników różnych czasopism, a odpowiedzi na te pytania dają specjaliści z danej dziedziny. 

Może nie zawsze te odpowiedzi i pytania będą trafne, ale myślę, że warto wiedzieć... 


A Wy co o tym myślicie?

LOGOPEDA
Mój synek ma 3,5 roku. Umie już wszystko powiedzieć, ale zaczął się lekko zacinać. Powtarza sylaby, szczególnie gdy chce mi o czymś szybko powiedzieć. Czy powinnam się martwić? 
(pyta: Zofia z. z Krakowa)

    W 3-4 roku życia dziecko uczy się wielu nowych słów. Jednak jego mięśnie buzi i języka nie są jeszcze całkiem sprawne, dlatego malec niekiedy nie może wypowiedzieć wszystkiego, coby chciał i zaczyna powtarzać sylaby, np. " Mama mó-mó-mówiła, że włą-włą-włączy mi bajkę". 
   Jest to zazwyczaj jąkanie rozwojowe. Jeśli jednak towarzyszą mu niekontrolowane ruchy rąk, nóg, głowy albo tiki nerwowe, czas zgłosić się do specjalisty. Może to wskazywać na zaburzenia mowy, ale rozpoznać je może tylko logopeda.

LEKARZ RODZINNY
Karmię 4-miesięczną córkę piersią. Jest pogodnym dzieckiem, ale dokuczają jej zaparcia. Kupka wygląda normalnie, lecz córka załatwia się co 3-4 dni. Co robić?
(pyta:Ewa T. z Makowa)

   Najlepiej nic, bo wydaje się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Dzieci karmione naturalnie mogą robić od kilku kupek dziennie do jednej na kilka dni. 
   I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że niemowlę jest spokojne, nie płacze, chętnie zjada, dobrze przybiera na wadze, brzuszek malca nie jest wzdęty, a stolec nie przypomina kozich bobków. 
   To po prostu pokarm kobiecy jest tak wartościowy, że w dużym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego dziecka. 
   Zapewne ulegnie to znacznie, gdy dziecko zacznie jeść poza mlekiem mamy inne produkty. Myślę, że nie ma powodu do zmartwień, ale warto wspomnieć o tym pediatrze, aby dla pewności zbadał brzuszek dziecka. 
   Pani może od czasu do czasu napić się naparu z kopru włoskiego - to ułatwi trawienie i Pani i dziecku.

Słyszałam, że paracetamol może powodować u dzieci astmę. Czy wobec tego lepiej go unikać? I kiedy można podać dziecku aspirynę? 
(pyta: Ewa T. z Makowa)

   Paracetamol to naprawdę bezpieczny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Rzeczywiście pojawiły się doniesienia, że wywołuje astmę, ale żadne badania tego nie potwierdziły. 
   Wiadomo natomiast, że może zaostrzyć przebieg już zdiagnozowanej astmy. Dlatego pacjentom z rozpoznaną chorobą lepiej podawać w czasie gorączki ibuprofen. Aspiryny natomiast lepiej nie zażywać do 16 roku życia z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne, np. u dzieci z gorączką reumatyczną. 
   Ale wtedy leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza.

Maści ze sterydami świetnie leczą wszelkie wypryski. Ale lekarz przestrzegał mnie przed ich nadużywaniem. Czy naprawdę są groźne?


   Maści ze sterydami działają przeciwzapalnie i rzeczywiście znakomicie usuwają większość wyprysków. Trzeba jednak pamiętać, że leczą zwykle objawy, a nie przyczynę dolegliwości. 
   Dlatego należy je stosować z umiarem, a gdy po odstawieniu leku zmiany znów się pojawiają, trzeba poszukać przyczyny. 
   Dostępne maści sterydowe mają różną siłę i nie można tych preparatów traktować jednakowo. Jednak nie należy ich stosować  dłużej niż 5-10 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.    
   Lepiej też unikać smarowania nimi twarzy. Niewłaściwie stosowane sterydy mogą powodować szereg powikłań, np. zmiany przypominające trądzik różowaty, rozszerzenie naczyń krwionośnych, rozstępy, a nawet zaniki skóry.

STOMATOLOG
Cierpię na chroniczne bóle głowy i okropnie zgrzytam zębami przez sen. Koleżanka mi podpowiada, że może to być bruksizm. Co to takiego? Czy to się leczy?
(pyta: Grażyna s. z Konina)

   Mocne zaciskanie zębów we śnie lub w chwilach stresu oraz zgrzytanie nimi w nocy to objawy choroby zwanej właśnie bruksizmem. 
   W wyniku tego schorzenia może dojść do uszkodzenia szkliwa, a także do stanów zapalnych lub zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwy. 
   Nadmierne napięcie mięśni i nadmierne obciążenie stawów może też powodować bóle głowy. Przyczyn bruksizmu jest wiele. Podstawowa to stres. 
   W leczeniu stosuje się specjalne szyny relaksacyjne, które zakłada się na zęby. Dobrze byłoby także znaleźć czas na relaks i sposób na rozładowanie napięć (np. sport).

Porad udzielali i źródła:
"Pani domu" - nr 9/29.04-12.05 2013. Doradzali: Edyta Żebrowska (logopeda), Anna Jaworska (lekarz rodzinny)
"Pani domu" - nr 10/13-26 maja 2013. Doradzali: Anna Jaworska (lekarz rodzinny), Julita Wojtaszek-Lis (stomatolog)

12 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł, jeżeli mamy dorosłe dzieci, to przeważnie mamy wnuki i takie porady na pewno się przydadzą.
  Pozdrawiam Grażynko :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieraz bywa tak, że i znajoma znajomego może mieć problem jakiś, wtedy można podpowiedzieć jeśli się wie. A jeszcze tych porad różnych będzie, więc zawsze można będzie coś wybrać, może nawet - dla siebie.

   Serdeczności.

   Usuń
 2. Gdy urodził mi się syn, korzystałam z książki "Dziecko" i była bardzo pomocna. Czasami telefonicznie kontaktowałam się z koleżanką z pracy, która też urodziła pierworodnego i biedak miał straszliwą kolkę.
  Uczyłam kilku chłopców, którzy się jąkali, ale nikt z klasy im z tego powodu nie dokuczał. Dziwne, że to właśnie chłopcy się jąkali, a nie dziewczynki.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz Aniu, bo Ty byłaś doświadczoną już mamą i dzieliłaś się swoimi wiadomościami z innymi. I tak powinno być. No właśnie, to ciekawe, że to jąkanie przypadało na chłopców. Jak kiedyś coś znajdę, to nie omieszkam o tym napisać.

   Serdeczności.

   Usuń
 3. Ciekawa sprawa. Super, że będziesz zamieszczała takie pytania-odpowiedzi na blogu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sikoreczko, ja też tak myślę, że to może się przydać,. Zawsze warto wiedzieć?!
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako młoda , 21 matka, korzystałam głównie z porad i pomocy Mamy /mieszkaliśmy razem/, ale też z czasopisma "Twoje dziecko". Fajne, przystępne, pomocne.
  Z przyjemnoscią będę czytała u Ciebie porady, dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja korzystałam z porad mamy i m radziłyśmy się między sobą młodymi mamami.
   Bardo mnie cieszy, że się mój pomysł spodobał.

   Serdeczności.

   Usuń
 6. Pani Doktor..A mnie coś łupie w kolanie..Czy ja chcę,czy nie,ale ŁUPIE! Stawiam pytanie i oczekuję na odpowiedź..Czy mam upird..ić kolano czy leczeniu się wziąć i poddać,co na jedno zresztą,kur.a mać wychodzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ ja nie doktor, tu inni doktorzy podpowiadają i na pytania odpowiadają. I po co to "u.. i k". Babcia JaGa palcem pogroziła. To już będzie ostatni raz! Będę usuwać!

   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Ad temat STOMATOLOG..Tu się nie wypowiem,bo się boję..Pamiętam dr Bormana..To był hitlerowiec!

  OdpowiedzUsuń

Super, że tu jesteście - bardzo mnie to cieszy, a serce me - wyskoczyć chce! Z radości - oczywiście :)

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy

Witam wszystkich i piszę jak się sprawy mają ...

" Żyje się tylko raz. A jeżeli żyje się dobrze, ten raz wystarczy ".
B.Franklin

... i to jest moje motto życiowe. A żyję, niech pomyślę ... o rany, to minęło już pół wieku, czyli jam wiekowa babcia!
Nie tylko jam wiekowa, ale i szczęśliwa babcia, bo mam dwoje wnucząt, które chcą żeby babcia coś dobrego do zjedzenia im zrobiła ... "u babci jest słodko, dom pachnie szarlotką" ...
Znakiem moim zodiakalnym jest Bliźniak, choć w życiu jestem jedynakiem.
Moi drodzy, myślę, że na tym blogu znajdziecie wiele ciekawych i interesujących rzeczy - przecież po to go założyłam, żeby dzielić się z Wami tym co wiem. Jednocześnie zaznaczam, że nie wszystko o czym tu napiszę, zostało przez mnie ugotowane, sprawdzone. Jeśli się zdecydujecie na jakąś potrawę, to na własne ryzyko - niestety.Ja staram się poddać pomysł, który sama prędzej czy później też wypraktykuję, i podzielę się z Wami moimi uwagami.Tak samo i wy możecie swoje uwagi wpisywać, będą mile widziane. WIĘC GOTUJMY RAZEM !!! Jak pożyję jeszcze z pół wieku, to może damy radę -:)